Orris

Wszystko co powinieneś wiedziec o usługach oferowanych w sieci

Domeny Internetowe

Zakładasz własną firmę i pragniesz zaistnieć w Internecie lub po prostu chcesz mieć swoją stronę w sieci? Nie jest to trudne, wystarczy, że kupisz domenę Internetową. Jednak bez odpowiedniej wiedzy na ten temat łatwo można wpaść w pewne pułapki. Co to jest domena Internetowa? Na co zwrócić uwagę przed zakupem i gdzie można kupić swoją domenę?

 

Czym jest domena Internetowa?

Domeny Internetowe to nazwy zawierające w sobie nasz serwis WWW oraz pocztę elektroniczną. Przykładowa domena to: www.jakiesslowo.domena.com. Kiedy wpiszemy nazwę wybranej domeny do paska, w którym znajduje się adres przeglądarki i zatwierdzimy klawiszem „enter”, to otworzy się wybrana przez nas strona. Istnieje też możliwość, aby nasza strona pojawiała się pod kilkoma nazwami. Wtedy różne domeny po wpisaniu ich nazwy do paska adresy przeglądarki przekierują nas na tę samą stronę WWW. Jednak musimy pamiętać, że jedna domena będzie mogła przenosić nas tylko do jednej strony. Kiedy ktoś kupi wybraną domenę, to inny chętny na tę właśnie nazwę nie ma możliwości jej zarejestrować. Wyjątek stanowi koniec okresu rejestracyjnego domeny, tzn. jeśli jej dotychczasowy właściciel nie przedłuży czasu użytkowania domeny.

 

Jak założyć swoją własną domenę?

Aby mieć własną domenę, wystarczy ją zarejestrować. Jednak żeby to zrobić potrzebujemy informacji o tym, gdzie to zrobić i przede wszystkim dobrej, niezajętej jeszcze nazwy. Domena jest wybranym przez nas ciągiem znaków, czyli liter lub cyfr. Można umieścić
w nazwie również minus lub podkreślenie, a na końcu zawsze musi znajdować się kropka oraz wybrane zakończenie domeny. Jest wiele rodzajów takich końcówek. W Polsce typowymi stosowanymi zakończeniami są: pl oraz com.pl. W Unii Europejskiej popularna jest końcówka eu, a ponadto również w innych krajach używa się zakończenia com lub net. Do nas należy wybór końcówki domeny. Zalecane jest wykupienie kilku zakończeń, czyli np. pl oraz com.pl, (jeśli np. nasza firma działa tylko w Polsce). W innym wypadku, gdy zakupimy tylko domenę z końcówką pl, inna osoba lub firma może zająć domenę o podobnej nazwie i może być nam ciężko ją odkupić ze względu na wysoką cenę. Kiedy zakładamy domenę stosujemy małe znaki (bazując na poprzednim przykładzie: www.jakiesslowo.domena.com), ale kiedy ktoś wpisze do paska adresu przeglądarki naszą domenę z dużymi literami, również na nią trafi (np. www.JakiesSlowo.domena.com).

 

Jaki jest koszt własnej domeny?

Nie można nie wspomnieć o cenach domen Internetowych. Z tym bywa różnie: przeciętnie koszt założenia domeny na rok to 60zł, ale bywa i tak, że popularne serwisy zajmujące się sprzedażą domen liczą głównie na zysk, w związku z czym mają o wiele wyższe ceny. Zwykle na szczęście nie przekraczają one 100zł rocznie. Chociaż często w Internecie czytamy o tzw. darmowych domenach, zwykle za 0zł jest tylko rejestracja, a rzeczywisty koszt użytkowania domeny jest większy. Dlatego warto dokładnie przeczytać regulamin promocji i porównać kilka ofert. Kiedy jesteśmy już zdecydowani, udajemy się na stronę rzetelnego rejestratora domen. Po sprawdzeniu, czy nasza wybrana domena jest wolna możemy ja kupić i zostajemy pełnoprawnym właścicielem tej domeny. Jeśli domena będzie zajęta, warto rozejrzeć się po tzw. giełdach domen, gdzie często można trafić na świetną okazję. Następnie dla skierowania Internauty na naszą stronę trzeba będzie ją powiązać z domeną poprzez serwis DNS (czym zajmują się osoby tworzące dla nas stronę WWW). Po tym powiązaniu nasza domena zacznie pokazywać stronę WWW w ciągu 48 godzin. Od tej pory nasza domena jest gotowa do działania. Pamiętajmy jednak, aby co roku odnawiać rejestracje poprzez uiszczenie nowej opłaty za domenę. W przeciwnym wypadku (jak było już mówione wcześniej) może ją wykupić inna osoba.